Aktualności

Ciekawe artykuły prasowe związane z surowcami:

 • Rzeczpospolita: Czas skończyć oczernianie miedzi

Polska Miedź to nasza wizytówka. Rytualne obciążanie inwestycji KGHM w chilijską kopalnię Sierra Gorda odpowiedzialnością za niespecjalnie wysokie zyski miedziowego giganta stało się nie tylko nudne, ale co najmniej od wiosny oderwane od rzeczywistości. Najdalej za trzy kwartały korzyści z zagranicznej ekspansji będą widoczne nawet dla laików, a firma wróci na miejsce prymusa. (czytaj więcej)

 • InnPoland.pl: Chilijska kość niezgody. Jak PiS na siłę próbuje zrobić wielką porażkę ze słynnej inwestycji KGHM

Im głośniej przedstawiciele rządu mówią o złej inwestycji KGHM w Chile, tym lepiej ta się miewa. Jak twierdzą nasi rozmówcy, kopalnia Sierra Gorda radzi sobie coraz lepiej i zamiast miliardów strat przynosi zyski. Ale trzeba umieć je dostrzec. (czytaj więcej)

 • Rzeczpospolita: Rośnie cena miedzi i rynkowa wartość KGHM

Lubińskiemu koncernowi sprzyjają informacje o rosnącym popycie w Chinach oraz poprawie efektywności jego kopalni w Chile. (czytaj więcej)

 • Puls Biznesu: Prezes KGHM: Sierra Gorda zacznie przynosić zysk za 3-4 lata

Prezes KGHM zapowiada, że kopalnia Sierra Gorda w Chile powinna wyprodukować ponad 100 tys. ton miedzi w tym roku i może zacząć przynosić zysk za 3-4 lata. W ubiegłym roku produkcja w Sierra Gorda wyniosła 94 tys. ton, powiedział Reutersowi Radosław Domagalski- Łabędzki podkreślając, że sytuacja KGHM „jest dużo lepsza niż w 2016 roku”. (czytaj więcej)

 • Rzeczpospolita: Giganty i niszowe tygrysy ruszają za granicę

Wśród polskich inwestycji wielkie transakcje przeplatają się z ekspansją małych, innowacyjnych firm. W ostatnich latach przybywa tych ostatnich. (czytaj więcej)

 • Bankier.pl: DM BOŚ obniżył cenę docelową akcji KGHM do 161 zł, rekomenduje „kupuj”

Analitycy DM BOŚ w raporcie z 13 lipca obniżyli cenę docelową akcji KGHM do 161 zł ze 170,4 zł wcześniej i podtrzymali dla spółki rekomendację „kupuj”. W dniu wydania raportu kurs akcji KGHM wyniósł 114,4 zł. (czytaj więcej)

 • Puls Biznesu: Sierra Gorda – reaktywacja? „Analitycy będą musieli podnieść prognozy”

Łukasz Prokopiuk, analityk Domu Maklerskiego BOŚ, uważa że Sierra Gorda, która była kulą u nogi KGHM, w najbliższych miesiącach prawdopodobnie poprawi wydajność produkcji i do EBITDA grupy dołoży po 1,5 mld zł w latach 2018-2019. – Nie wydaje nam się, by rynek oczekiwał tak mocnych wyników w przypadku Sierra Gorda i sądzimy, że większość analityków będzie zmuszona do podwyższenia prognoz spółki zależnej KGHM – uważa Łukasz Prokopiuk, który podtrzymał rekomendację „kupuj” dla miedziowego potentata, choć cenę docelową obniżył ze 170,4 zł do 161 zł. (czytaj więcej)

 • Parkiet: Trendy rynkowe nam sprzyjają

W wywiadzie dla Parkietu prezes KGHM powiedział, że pewnych wskaźników przyjętych w project finance dla Sierra Gorda kopalnia obiektywnie nie była w stanie zrealizować, co generowało różne ryzyka. Kredyt korporacyjny, który będzie finansował inwestycję, te ryzyka zniweluje. Dodał, że dziś relacje z japońskimi partnerami są bardzo dobre. „Mamy jednolite podejście co do przyszłości tej inwestycji. Zakończył się etap niepewności, dziś działamy wspólnie. To bardzo duży sukces” – stwierdził Domagalski-Łabędzki. Zaznaczył także, że Sierra Gorda to młoda kopalnia, działająca od zaledwie trzech lat, jest więc mnóstwo obszarów do poprawy. „Najważniejsze jest to, że panujemy nad tym projektem – wiemy, co tam się dzieje, co chcemy poprawić na poziomie technologicznym i operacyjnym. Z jednej strony stopniowo eliminujemy wąskie gardła w celu zwiększenia przerobu urobku – do 130 tys. ton dziennie wobec 110 tys. ton obecnie, a z drugiej poprawiamy bieżącą efektywność poszczególnych etapów produkcji” – mówił prezes KGHM. „Uzyski molibdenu przekraczają już 50 proc. – to bardzo dobra wiadomość. Z każdym miesiącem produkcja molibdenu zwiększa się i nie jest wykluczone, że zrealizujemy założenia dla I fazy. Trudno jednak precyzyjnie wyrokować, bo trzeba sobie zdać sprawę, że technologia produkcji molibdenu jest tak naprawdę eksperymentalna. Parametry złoża są inne, niż pokazywały badania geologiczne. Musimy więc zmodyfikować formuły chemiczne, żeby skutecznie oddzielać molibden od elementów niepożądanych. Do tego niestety dochodzi się metodą prób i błędów, testów. Zatrudniliśmy najlepszych ekspertów od flotacji. Kluczowe jest to, żeby efekty uzyskiwane na w pełni zautomatyzowanej instalacji były powtarzalne i dziś pewną powtarzalność jesteśmy w stanie osiągać. Poziom uzysku miedzi to 80 proc. i j est to w miarę satysfakcjonujące. Podsumowując, jesteśmy przekonani, że w perspektywie kilku lat Sierra Gorda zacznie zwracać zainwestowany kapitał” – stwierdzi Domagalski-Łabędzki.


 • wnp.pl: „Staruszka, która zaskoczyła szefów KGHM”

Mimo że należąca do KGHM kopalnia Robinson w amerykańskiej Newadzie w pierwszym kwartale obecnego roku wydobyła mniej rudy niż rok temu, to jej wyniki nie są złe. Co więcej, jak mówi portalowi wnp.pl Michał Jezioro, wiceprezes ds. rozwoju: wyniki zakładu są lepsze od oczekiwań. (czytaj więcej)


 • NetTG.pl:  „Górnictwo: KGHM w czołówce miedziowych gigantów”

KGHM Polska Miedź trafił do dziesiątki największych światowych producentów miedzi w rankingu Intelligence Mine. Niedawno polską spółke sklasyfikowano też na 49. pozycji na liście wszystkich największych przedsiębiorst górniczych globu. (czytaj więcej)


 • Rzeczpospolita: Inwestycje polskich firm za granicą rosną, choć powoli

Według danych NBP po trzech kwartałach 2016 r. wartość bezpośrednich inwestycji polskich przedsiębiorstw za granicą wyniosła 240 mld zł. W całym 2015 r. inwestycje te były warte 239 mld zł. (czytaj więcej)


 • Rzeczpospolita: Adam Piestrzyński: KGHM potrzebuje chilijskiej miedzi

Zdecydowany wzrost światowych cen miedzi, a także notowań KGHM, pozwala na nowo spojrzeć na inwestycję spółki w Ameryce Południowej. (czytaj więcej)


 • Rzeczpospolita: Są podstawy, by miedź drożała

Popyt na surowiec w długim terminie będzie rosnąć – mówi wiceprezes Chilijskiej Komisji ds. Miedzi Sergio Hernandez. (czytaj więcej)